Belki Birgün

Belki birgün roller değişir ben unuturum, sen hatırlarsın. Seni unutmam gerektiğini hatırlayamadım.

Bir kadehin kırılganlığından doğan parçalanmış haysiyet, kadehin değil ama senin mahçubiyetin. Üşüyen yanlarımla sarıldığım hayatımda; Senden başka şeylerde düşünmeli insan.

– Hayır yavrum ağlamıyorum, gözüme toz kaçtı ondan.

Bu konuştuklarımız aramızda kalsın, balta girmemiş sevdamızdan armağan. Hadi artık hayallerini yakıp bizi ısıt. Zihnimi kaplayan tozları silerken; bilinmedik bir hüzün var içimde, ya ben fazlayım yada biri eksik bu şehirde.

Sen yaşamıyorsun, sadece varsın.

Fakirliğin kol gezdiği çocukluğumda çamurlu sokaklar gelir aklıma… Bir haftada yırtılan ayakabılar, kolay değildi babamım omuzundaki yük. Kırık dökük bir evde yinede mutluyduk. Fakirliğin verdiği zenginliği yıllar içinde yavaş yavaş kaybettik. Hala o top koşturduğumuz, bisiklet sürdüğümüz sokakları özlüyorum. Sanki birşeylerim kaldı o senelerde..

Belki birgün..

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.